2009-04-23 11:53 SV: Presentation


Av: Mejje
Hej, lurcher är precis som du säger vinthund och nått mer, om man parar två vinthundar, tex saluki och greyhound så kallas det longdog.(har nått minne av det)

Trevlig helg:-)



En strimma sol kan väcka upp mer, än tusen nätter förmår kväva.
2009-03-29 21:24 SV: Presentation


Av: Keijke
Forumledare
Är det en lurcher bara det är en vinthund och någonting mer?
Jag trodde att det var hjorthund och en annan vinthund om den kallas lurcher, men så är det kanske inte.
Är det i så fall vinthund och vad som helst eller ska det vara två vinthundar av olika ras för att vara en Lurcher?



Ta väl hand om din hund!

2009-03-24 11:19 SV: Presentation


Av: Mejje
Hej Liptons mamma är Greyhound och pappan är okänd, jag tycker att han ser ut som en greyhound jag :-)//Marie


En strimma sol kan väcka upp mer, än tusen nätter förmår kväva.
2009-03-23 21:43 SV: Presentation


Av: Keijke
Forumledare
Vad är din Lurcher för raser?


Ta väl hand om din hund!

2009-03-20 10:31 Presentation


Av: Mejje
Hej heter Marie är 32 gift med två barn(söner)
Jag har en blandrastik som heter Tekla som är 11år (leonberger,golden,gordon setter, labbe)
och en Lurcher kille från Neverneverland som heter Lipton.
hoppas att detta kommer att bli ett trevligt forum att hänga lite i och få tips och inspireras, eftersom det är fredag idag när jag skriver så säger jag Trevlig helg!



En strimma sol kan väcka upp mer, än tusen nätter förmår kväva.
Copyright © ActiveDog.se 2008 - 2025 AU Active Innehar F-skattsedel annikaulstrup [at] hotmail.com Cookies Webbutveckling av
Canvio Webbyrå i Stockholm